Categories
Biohacking, Otužování

Působení chladu se jako léčebná metoda používá již po staletí. Ledová koupel může zklidnit svaly, zmírnit zánět, zlepšit dýchání a výrazně zlepšit náladu. Není divu, že boxeři a vrcholoví sportovci volí ledové koupele jako důležitou součást své regenerace a kondice. A teď, když jste začali s domácím tréninkem boxu a tvrdě pracujete, potřebujete se zotavit!

5 výhod ledových koupelí

CO JE LEDOVÁ KOUPEL?
Ledová koupel je ponoření do ledové vody. Ledovou koupel si můžete doma připravit tak, že jednoduše napustíte studenou vodu do vany a přidáte několik kbelíků ledu. Teplota ledové koupele by se obvykle měla pohybovat kolem 50-59 stupňů Fahrenheita.

K ČEMU SLOUŽÍ LEDOVÁ LÁZEŇ?
Ledová koupel má řadu přínosů pro tělo i mysl. Ledová koupel nejenže pomůže vašemu tělu cítit se lépe, ale může také zlepšit vaši výkonnost a dokonce i náladu.

JSOU PRO VÁS LEDOVÉ KOUPELE PROSPĚŠNÉ?
Ledové koupele vám prospívají, pokud jsou prováděny bezpečně. Již jedna ledová koupel vám může pomoci zklidnit svaly, zmírnit zánět, regulovat dýchání, zlepšit náladu a dokonce zvýšit hladinu energie. Trvalé používání ledových koupelí může zvýšit váš metabolismus, zlepšit duševní zdraví, a dokonce vám poskytnout konkurenční výhodu, protože vás naučí, jak dýchat přes fyzické nepohodlí.

Zde máte 5 výhod ledových koupelí:
1. REGENERACE SVALŮ
Ledové koupele mohou udělat zázraky pro regeneraci svalů boxerů, protože snižují zánět svalů, otoky, bolestivost a odplavují nahromaděnou kyselinu mléčnou z těla.

2. STIMULUJE CENTRÁLNÍ NERVOVÝ SYSTÉM
Skok do ledové vody dodá centrálnímu nervovému systému vzpruhu, čímž se zvýší bdělost. Stačí vyzkoušet studenou sprchu po ránu a pravděpodobně můžete vynechat kávu.

3. POSILUJE METABOLISMUS
Vystavení chladu zvyšuje množství hnědé tukové tkáně v těle, která je zodpovědná za přeměnu energie na teplo, aby se tělo udrželo v teple – to je to, co vám zrychluje metabolismus.

4. ROZVÍJÍ DÝCHÁNÍ
V ledové lázni nemůžete strávit jakoukoli dobu, aniž byste se naučili dýchat, což vás zklidní a uvolní tělo.

5. NAPOMÁHÁ DUŠEVNÍMU ZDRAVÍ
Ledová koupel může fungovat jako resetovací tlačítko pro váš mozek – skutečně vám pomůže vyčistit mysl a zlepšit náladu.

JSOU LEDOVÉ KOUPELE NEBEZPEČNÉ?
Ledové koupele jsou relativně bezpečné, ale mohou být nebezpečné pro osoby se základními zdravotními problémy. Před zahájením jakéhokoli nového fitness režimu, jako jsou například ledové koupele, se vždy poraďte se svým lékařem. U zdravých jedinců může ponoření do ledové lázně zpočátku vyvolat přirozenou reakci strachu, protože vaše tělo říká mozku, že je to nebezpečné. Zde přichází ke slovu schopnost udržet dech i přes nepohodlí.

KDY BYSTE SI MĚLI DOPŘÁT LEDOVOU KOUPEL?
Ledové koupele jsou vynikající po tréninku boxu nebo kickboxu. Ledová koupel, zejména po silovém tréninku, pomůže urychlit regeneraci a snížit únavu tím, že zabrání zánětu, stimuluje centrální nervový systém a rozvíjí regulované dýchání.

JSOU LEDOVÉ KOUPELE VHODNÉ PRO REGENERACI?
Mnoho boxerů si oblíbilo ledovou lázeň pro regeneraci, protože snižuje zánět, otok a bolestivost po intenzivním tréninku. Působení chladu v podstatě nastartuje schopnost vašeho těla zotavit se.

JAK DLOUHO SPORTOVCI SEDÍ V LEDOVÉ LÁZNI?
Sportovci obvykle sedí v ledové lázni od pěti minut do více než hodiny. Nesnažte se při svém prvním pobytu v ledové lázni překonávat rekordy – aklimatizujte se tím, že začnete s menšími časovými úseky, například s pěti nebo deseti minutami. Jakmile se budete cítit pohodlně, můžete přejít k delším časovým úsekům.

Skutečnou výzvou je vydržet první minutu ledové koupele. Počáteční šok pro váš organismus je důvodem, proč je první minuta nejtěžší, ale pokud ji prodýcháte, vaše svaly znecitliví a bude to mnohem snazší.
Trenér FightCampu PJ při ledové koupeli pro regeneraci svalů

Výhody ledové koupele zdaleka nespočívají jen ve fyzické regeneraci boxerů, ledová koupel může být skvělá pro kohokoli. Nezapomeňte začít s kratšími časovými úseky a postupně se k nim propracovávat. Při bezpečném provádění ledové koupele se můžete cítit lépe uvnitř i navenek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Kalendář

Září 2023
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Rubriky