Categories
Biohacking

Kreatin? Není to to, co lidé používají, když chtějí větší svaly?
Dříve ano, ale dnes už ne jen kvůli tomu. To neznamená, že kreatin monohydrát není velmi účinný pro sportovní výkony, rozhodně je. Nyní ale víme, že kreatin má docela působivé účinky na zdraví mozku a kognitivních funkcí, včetně toho, že se používá při léčbě Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby.
Nootropika jsou skupinou vitaminů, minerálů a dalších živin, které mají na základě výzkumů příznivé účinky na mozek. Ačkoli se jedná o poměrně novou a alternativní věc, nemůžeme ignorovat potenciál kreatinu jako nootropika.

Kreatin monohydrát je přirozeně se vyskytující se kombinace aminokyselin argininu a methioninu a mimo tělo ho lze získat ve znatelném množství pouze doplňkem stravy nebo prostřednictvím červeného masa. Pomáhá řídit využití ATP pro energii ve všech našich svalových buňkách včetně mozkových. ATP neboli adenosintrifosfát je naším hnacím motorem pro buněčnou energii a v příkladu sportovního výkonu vyžaduje každé opakování ATP. Když se buňky poškodí v důsledku stresu nebo oxidačního stresu, naše tělo hledá kreatin, aby tyto tkáně opravilo.
To platí i pro kognitivní problémy, protože kreatin může zlepšit funkci mitochondrií. Při poškození mitochondrií se v mozku hromadí stárnoucí chemická látka známá jako lipofuscin. Bylo prokázáno, že kreatin toto hromadění snižuje a zabraňuje mu. Kromě toho bylo prokázáno, že kreatin zvyšuje průtok krve mozkem. Jak stárneme a procházíme stresem, do mozku ve skutečnosti proudí méně krve.

Kreatin zvyšuje BDNF

BDNF neboli neurotrofický faktor odvozený od mozku je stimulační protein, který zvyšuje tvorbu nových mozkových buněk a zároveň zlepšuje výkonnost stávajících mozkových buněk. Výzkum spojil osoby s vyšší hladinou BDNF s tím, že mají méně depresí než lidé s nižší hladinou BDNF. Problémem je, že stárnutí a stres snižují aktivitu BDNF zejména u jedinců, kteří se nesnaží aktivně učit novým dovednostem nebo se věnovat novým koníčkům. Bylo prokázáno, že kreatin zvyšuje produkci BDNF.

Kreatin a onemocnění mozku

Proč se kreatin používá jako doplňková léčba Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby? Odpověď může spočívat v jedinečné schopnosti kreatinu udržovat a obnovovat ATP . Tento zdroj energie je důležitý i při poranění míchy, traumatických poraněních mozku a mrtvici.

Problém s kreatinem

Jediný problém, který s kreatinem skutečně existuje, je, že většina lidí ho zřejmě dávkuje příliš nízko. Mnoho lékařů, kteří nejsou nutričně orientovaní, řekne svým pacientům, aby užívali kapsle, které jsou opravdu k ničemu. Je to lepší než nic, ale množství, které musíte užívat pro nějaké podstatné výsledky, je omezující. Přejděte na kreatin monohydrát v prášku. I když většina současné literatury uvádí, že stačí užívat 5 gramů denně nebo obecně jednu čajovou lžičku, existují údaje, které ukazují, že až 20 gramů kreatinu denně zlepšuje stavy spojené s ALS.

Já říkám, že je třeba začít s 5 gramy kreatin monohydrátu v prášku už jen proto, že se jedná o jeden z nejlépe prozkoumaných suplementů na trhu.

Můžete koupit i u nás na eshopu

 

Zdroje: 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2048496/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27823574/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6093191/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10919967/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7916590/
https://grantome.com/grant/NIH/F31-AT006292-02
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2631354/

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Kalendář

Prosinec 2022
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Rubriky